Historia
Dzień 17 kwietnia 1971 roku to dla większości zwykła nic nie mówiąca data w kalendarzu. Jednak 39 lat temu grupa zapaleńców i miłośników piłki nożnej postanowiła założyć klub piłkarski, który jest dziś marką rozpoznawalną dla kibiców w całej Polsce. Victoria Koronowo...dziś przypomnę historię tego koronowskiego klubu. Zespół został założony 17 kwietnia 1971 roku jego pierwsza nazwa to Victoria Buszkowo. W 1975 roku drużyna przenosi się do pobliskiego Mąkowarska i zmienia nazwę na Victoria Mąkowarsko, opiekę nad drużyną przejmuje miejscowe Państwowe Gospodarstwo Rolne. Jednak po okresie transformacji i upadku dotychczasowego sponsora na początku lat 90. zespół przenosi się do Koronowa i przyjmuję nazwę MGLKS Victoria Koronowo.
Przez 10 lat koronowski już wówczas klub występuje na boiskach V ligi w tak zwanej okręgówce by w 2001 roku wywalczyć awans do IV ligi. W tej klasie rozgrywkowej Victoria spędza 5 lat i w 2006 roku awansuje do III ligi. Kiedy klub nie okrzepł dobrze w trzecioligowych realiach dochodzi do reorganizacji rozgrywek klubowych i Victoria Koronowo z 6 miejsca w 2008 roku awansuje do II ligi (grupa zachodnia). Po roku gry mimo ogromnego trudu i wysiłku zespół spada do III ligi. Polski Związek Piłki Nożnej... zaprasza (!) jednak koronowski klub do rozgrywek II ligi... klub odmawia i przystępuje do spotkań mistrzowskich w III lidze (grupa kujawsko-pomorska-wielkopolska).
Przez te wszystkie lata w Victorii Koronowo występowało kilkuset piłkarzy, swój prywatny czas poświęcało dziesiątki działaczy, no i wreszcie tysiące kibiców, którzy uczestniczyli i wspierali swoją drużynę podczas spotkań przy ulicy Klasztornej.
Trudno nie wspomnieć o takich działaczach z okresu powstawania klubu (tzw.czasów buszkowskich) jak: Albin Strączek, Czesław Myszka, bracia Henryk i Zygmunt Stępakowi, Józef Eckert – pierwszy przewodniczący klubu czy nieżyjący już niestety: Roman Hanczewski i Bronisław Witkowski.W kolejnych dwóch sezonach Victoria uczestniczyła w rozgrywkach Rady Powiatowej LZS, zajmując pierwsze miejsca. Po zgłoszeniu zespołu do OZPN Victoria rozpoczęła rozgrywki w sezonie 1973/74 w klasie C, by awansować do B.
Po rocznym pobycie w tej klasie rozgrywkowej zespół zmienił swoją siedzibę przenosząc się do Mąkowarska.
W połowie lat 70. trenerem Victorii zostaje Roman Martenowski, aktywnie działa niezwykle zasłużony dla naszego futbolu Lech Wójcik, a wśród piłkarzy znajdujemy nazwiska m.in. Ryszarda Nowakowskiego, braci Leszka i Edwarda Machoniów, Alfreda Muszyńskiego, wspomnianego już Bronka Witkowskiego znanego jako Dzidka, Władysława Byzdry, Tadeusza Gralaka, Grzegorza Górzyńskiego, Andrzeja Szulca, Dariusza Mizdalskiego, Andrzeja i Jerzego Bobolów, Bogdana Paligę, Dariusza Rakowskiego, Mieczysława Szumińskiego, Krajniaka, Śliwińskiego, Głowackiego, Jamniuka, Zenona Gacki czy nieżyjących już także Jerzego Buczkowskiego i nieodżałowanego Lecha Szulca, który jeszcze nie tak dawno był kierownikiem koronowskiej drużyny.
Z czasem w klubie pojawiają się coraz młodsi piłkarze jak Paweł Rzepka, Józef Gettka, Mirosław Natkański, Krzysztof Jaworski, Sławomir Siekierka, Piotr Lewandowski, Szczepan Łęgowski, Andrzej Jóżwik czy Adam Żubka.
W sezonie 1988/89 funkcję szkoleniowca obejmuje kolejny niezwykle zasłużony piłkarz i działacz Jerzy Bobola. To pod jego właśnie opieką po 3 latach wytężonej pracy piłkarze awansują do ligi okręgowej.
W styczniu 1994 roku prezesem zostaje Tadeusz Kociński, który uporządkował wiele spraw organizacyjnych.
W 2000 roku prezesem koronowskiego klubu zostaje Zbigniew Płaczkowski, który przejmuje drużynę na przedostatnim miejscu w lidze okręgowej. Jednak zaangażowanie nowych działaczy pozwala drużynie wybrnąć z marazmu, piłkarze wygrywają mecz za meczem. O koronowskiej drużynie zaczyna się robić coraz głośniej w regionie, awans staje się rzeczą nieuniknioną.Przez 10 lat prezesury Zbigniewa Płaczkowskiego klub staje się rozpoznawalny w regionie a obiekt przy ulicy Klasztornej wzbogaca się o niezbędne dla piłkarzy zaplecze, prace nie omijają trybun dla kibiców, stadion otrzymuje całkiem nową murawę z drenażem. Następują kolejne sportowe awanse, utworzony zostaje również II zespół. Pełną parą rusza także szkolenie młodzieży, które powinno zaprocentować wartościowymi wychowankami.
Pojawiają się nowi, utalentowani piłkarze jak choćby Ryszard Wesołowski, Sławomir Sieradzki, Krystian Kasiorkiewicz, Włodzimierz Watras, Jarosław Giersz, Wiesław Łukowski, Ariel Gacka, bramkarz Grzegorz Barańczyk, Przemysław Talarek oraz czołowy snajper i ulubieniec koronowskiej publiczności Jakub Kujawka. Nie można także zapomnieć o Robercie Wójciku znanym obecnie w kraju, trenerze i wychowawcy młodych piłkarzy.
Trenerami w latach 90-tych byli: Jerzy Bobola, Krzysztof Dereziński, Henryk Staszewski a od 2000 roku, początkowo wspólnie z Jerzym Bobolą - Janusz Musiał. To kolejna, niezwykle wyróżniająca się postać w historii koronowskiego klubu. Znakomity piłkarz, grający trener posiadający naukowy tytuł doktora do 2010 roku piastował stanowisko wiceprezesa klubu ds. młodzieżowych. Podczas wieloletniej pracy, poświęcając swój czas dał "pozytywne tchnienie'' koronowskiemu klubowi będąc współtwórcą sukcesów Victorii.
Kolejnym szkoleniowcem Victorii Koronowo zostaje Dariusz Porbes były piłkarz Zawiszy, Chemika i Polonii Bydgoszcz, Igloopolu Dębica, Lecha Rypin, Mieni Lipno i Czarnych Nakło. Doświadczenie zdobyte na ligowych boiskach z czasem zaczyna procentować i koronowska drużyna pod wodzą ,,Porbiego'' 7 czerwca 2008 roku świętuje awans do II ligi. Zanim doszło jednak do pamiętnego awansu i występów na II ligowych boiskach koronowska drużyna świetnie spisuje się w Pucharze Polski gdzie eliminuje Nielbę Wągrowiec (3-2), KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (1-0) by w 1/16 finału ulec aktualnemu wówczas Mistrzowi Polski Zagłębiu Lubin (0-3 po samobójczej bramce Talarka, trafieniu Wojciecha Łobodzińskiego i Szymona Pawłowskiego).
Przez ten okres w historii koronowskiego klubu mogliśmy oglądać na boisku wielu interesujących piłkarzy jak między innymi: M.Wiśniewski, Podolski, Dąbrowski, Szczygielski, Ginter, Łataś, Tomczak, Wódkiewicz Woźniak, Wójcik, Retlewski, Górecki, Makulski, Grugiel, Kasiorkiewicz, Tomecki, Ruciński, Krzywicki, Rogóż, Modracki, Kardasz, Mądrzejewski, Łożyński, Raczyński, Glazik, Mędlewski, Matuszewski czy Jakub Poznański.
Z dniem 1 lipca stanowisko trenera drugoligowej drużyny obejmuje dotychczasowy szkoleniowiec Gwiazdy Bydgoszcz-Maciej Karabasz. Koronowska drużyna toczy na drugoligowym froncie zacięte spotkania z MKS Kluczbork, Pogonią Szczecin, Gawinem/Ślęzą Wrocław, Nielbą Wągrowiec, Rakowem Częstochowa, Kotwicą Kołobrzeg, Zawiszą Bydgoszcz, GKS Tychy, Unią Janikowo, Zagłębiem Sosnowiec , Miedzią Legnica, Czarnymi Żagań i Lechią Zielona Góra. Niestety mimo dużego zaangażowania piłkarzy drużyna zajmuje ostatecznie 15 miejsce i spada do III ligi.
W dniu 8 sierpnia 2009 roku zespół przystępuje do rozgrywek III ligi (gr.kujawsko-pomorska-wielkopolska). Kadra zespołu składa się z następujących piłkarzy: Bartosz Graczyk, Marcin Piesik, Filip Skory, Mateusz Chrzanowski, Jacek Glazik, Andrzej Grugiel, Michał Jakubowski, Adrian Raszka, Bartosz Stoppel, Damian Szczukowski, Przemysław Talarek, Łukasz Walda, Radosław Kanik, Adam Kardasz, Robert Kawałek, Sebastian Kwiatosz, Mateusz Michaliszyn, Bartosz Migawa, Borys Modracki, Robert Sawicki, Marcin Skonieczka, Mateusz Andrzejewski, Paweł Kanik, Jakub Kujawka, Szymon Raczyński.
W dniu 25 marca dotychczasowy zarząd w składzie Prezes: Zbigniew Płaczkowski,V-ce prezes ds. sportowych: Piotr Szczepaniak, V-ce prezes ds. technicznych: Mirosław Koper,V-ce prezes ds. młodzież.: Janusz Musiał, Sekretarz: Andrzej Lipiński, Skarbnik: Jerzy Kiełpikowski, Czł. zarządu: Kazimierz Korczak, Czł. zarządu: Andrzej Lubiński, Czł. zarządu: Włodzimierz Wojnowski podają się do dymisji.
Na tym samym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym zostaje wybrany nowy 9-cio osobowy zarząd. Prezesem MGLKS Victoria Koronowo został Andrzej Lipiński, vice prezesami zostali Arkadiusz Jagodziński i Janusz Becker, sekretarzem klubu został Robert Wiśniewski, skarbnikiem Jerzy Kiełpikowski, członkami zarządu: Zenon Rydelski, Jerzy Jasionowicz, Sławomir Pantkowski, Jędryczka Marcin.
Zespół prowadzony przez Macieja Karabasza do ostatniego spotkania walczył o Mistrzostwo III ligi. Ostatecznie koronowianie zajęli II miejsce w lidze, Paweł Kanik z 24 zdobytymi bramkami wywalczył tytuł króla strzelców, blisko osiągnięcia tego rezultatu był także Jakub Kujawka, który w tym sezonie zdobył 20 bramek.
Dnia 2 lipca 2010 roku w koronowskiej Victorii dochodzi do zmiany szkoleniowca. Macieja Karabasza kończy współprace z koronowskim klubem, a umowę na prowadzenie drużyny seniorów występującej w III lidze podpisał były piłkarz Noteci Gębice, Zawiszy Bydgoszcz, Amici Wronki, Zagłębia Lubin, RKS Radomsko, Arki Gdynia, Wdy Świecie i ... Victorii Koronowo... Grzegorz Wódkiewicz.
Zespół pod wodzą nowego trenera rozpoczyna sezon od wyjazdowego Zwycięstwa nad Wdą Świecie 3-4. A w rundzie jesiennej wygrywa 5 spotkań, remisuje 8 i trzykrotnie schodzi pokonana z zielonej murawy.
W tym okresie niespodziewanie z funkcji Prezesa rezygnuje Andrzej Lipiński i klub na długi okres czasu pozostaje bez sternika. Niestety wkrótce po odejściu Prezesa z klubem żegna się także masażysta Stanisław Kozłowski, osoba wnosząca dobrego ducha do drużyny.
Początek roku 2011 to kolejna zmiana szkoleniowca, bowiem Grzegorza Wódkiewicza, który został szkoleniowcem Gryfa Słupsk zastępuje doświadczony Zbigniew Stefaniak. Pod wodzą nowego szkoleniowca piłkarze Victorii Koronowo w rundzie wiosennej odnoszą 7 zwycięstw, czterokrotnie remisują i czterokrotnie z boiska schodzą pokonani. Ostatecznie Seniorzy koronowskiej Victorii kończą sezon na 5 miejscu w lidze, co można uznać za sporą niespodziankę biorąc pod uwagę problemy, jakie przechodził klub.
W trakcie prowadzonych rozgrywek trwały intensywne poszukiwania sponsorów, którzy mogliby pomóc w finansowaniu trzecioligowej drużyny.
Z inicjatywy Zarządu w kwietniu doszło w koronowskim Ratuszu do spotkania Zarządu Klubu z przedstawicielami lokalnego biznesu. Mimo ogromnej pracy włożonej w przygotowania multimedialne, ofertę reklamową i sponsorską oraz osobistym przekazaniu około 150 imiennych zaproszeń na spotkaniu pojawiło się… kilkanaście osób.
Owocem tego spotkania jest dziś wiedza, jaką posiada Zarząd Klubu, na kogo możemy liczyć w trudnych dla klubu chwilach, a kto składa puste, nic nieznaczące obietnice… prawda bywa gorzka.
Nowy sezon 2011/2012 to nadal brak chętnych na stanowisko Prezesa klubu. Z klubem żegna się niezwykle zasłużony Jakub Kujawka – symbol Victorii i miasta Koronowo. Spędził on w klubie niemal 15 lat, zaczynając przygodę z piłką w grupie juniorów Victorii u trenera Leszka Szulca. Do zespołu seniorów trafił w V-ligowym dla klubu sezonie 1998/99. Wraz z zespołem awansował najpierw do IV, potem III ligi. Zawsze był najskuteczniejszym strzelcem zespołu, co zostało zauważone przez I-ligową wówczas Wisłę Płock, która wypożyczyła Jakuba z Victorii na rundę wiosenną sezonu 2006/2007. Rozegrał sześć spotkań na boiskach ekstraklasy oraz pięć meczów pucharowych. Następnie wrócił do Koronowa, gdzie zdążył rozegrać zaledwie kilka pierwszych kolejek III-ligowych rozgrywek kolejnego sezonu i doznał skomplikowanej kontuzji, która go wykluczyła z gry na ponad pół roku. Na boisko wrócił wiosną 2008 roku, strzelając kilka ważnych bramek walnie przyczynił się do kolejnego awansu Victorii, jakim była piłkarska II liga. Był to dla Koronowa najwyższy poziom sportowy, którego Jakub był głównym współautorem. Jakub w tym czasie ponownie był największym postrachem bramkarzy przeciwników zdobywając podczas ostatnich dwóch sezonów 32 bramki, a razem dla Victorii strzelił ich aż 146 !!! Jest to zdecydowanie najlepszy wynik w historii koronowskiego klubu. Jakub, jako jedyny przekroczył barierę 100 goli /!!!/.
Wraz z Jakubem Kujawką odeszło kilku podstawowych piłkarzy m.in. Adam Kardasz, Arkadiusz Piskorski, Mikołaj Plewa, Wojciech Springer, Łukasz Walda, Damian Szczukowski, Andrzej Grugiel.
Wraz z ogromnymi ruchami kadrowymi z klubem pożegnał się Zbigniew Stefaniak a nowym szkoleniowcem został dotychczasowy piłkarz Victorii Przemysław Talarek, który musiał się zmierzyć z trudnym zadaniem zbudowania nowego zespołu na III ligę.
Klub po „tłustych latach” musiał zmierzyć się ze sporymi problemami finansowymi. Jednak ostatecznie zespół przystąpił do trzecioligowych rozgrywek. Po długich negocjacjach kadra zespołu na rundę jesienną przedstawiała się następująco: Filip Skory, Bartosz Graczyk, Łukasz Dąbrowski, Mateusz Giełażyn, Kevin Okanga-Ajwang, Paweł Dec, Rafał Lipiński, Mateusz Andrzejewski, Piotr Siekirka, Damian Szałkowski, Grzegorz Brzeziński, Dominik Walczak, Mateusz Chrzanowski, Łukasz Piasecki, Kacper Woźniakowski, Karol Kolmajer, Michał Cieszyński, Aleksander Kłyza, Jacek Glazik, Wojciech Lewandowski, Radosław Schreiber, Grzegorz Kolmajer.
Dnia 5 grudnia 2011 roku w Sali Sesyjnej koronowskiego Ratusza odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze MGLKS Victoria Koronowo. Zmieniony został Statut Klubu, co pozwoli na staranie się o otrzymanie statusu Organizacji Pożytku Publicznego. Z pracą w Zarządzie Klubu pożegnali się wiceprezes Janusz Becker, wieloletni skarbnik klubu Jerzy Kiełpikowski oraz członek Zarządu Marcin Jędryczka.
Nowe władze MGLKS Victoria Koronowo to: Prezes – Arkadiusz Jagodziński, Wiceprezes d/s. sportowych – Sławomir Pantkowski, Wiceprezes d/s. młodzieży – Waldemar Olejnik, Sekretarz Klubu – Robert Wiśniewski, Skarbnik Klubu – Joanna Grugiel, Członkowie Zarządu – Małgorzata Lasota, Jerzy Jasionowicz, Jan Kowaliński, Zenon Rydelski.
Od sezonu 2012/2013 zespół seniorów z przyczyn ekonomicznych zmuszony został wystartować w rozgrywkach A klasy. Z kadry pierwszego zespołu odeszło wielu doświadczonych zawodników wraz z trener Piotrem Fiutakiem, a trzon zespołu stanowili młodzi wychowankowie klubu. Trenerem zespołu został Maciej Lazarek, a kierownikiem drużyny Mieczysław Skowroński. Pomimo osłabień zespół utrzymał się w rozgrywkach, zajmując 10 miejsce.
Pod koniec grudnia 2013 r. podczas walnego zebrania wybrano nowy zarząd klubu. Prezesem klubu wybrany został Waldemar Olejnik, wice prezesem d/s seniorów Waldemar Cieszyński, wiceprezesem d/s młodzieży Jacek Nowak, sekretarzem klubu Robert Wiśniewski, skarbnikiem Joanna Grugiel. Członkami zarządu zostali: Jerzy Jasionowicz, Arkadiusz Jagodziński, Jan Kowaliński, Małgorzata Lasota, Sławomir Pantkowski, Andrzej Grugiel.
Kolejny sezon, 2013/2014 zespół seniorów zakończył na bardzo dobrym 5 miejscu. Zespoły młodzieżowe prowadzone były przez trenerów: Andrzej Kolmajer (trampkarz), Damian Małkowski (młodzik), Sławomir Pantkowski (orlik), Paweł Górzyński (żak), Jerzy Jasionowicz (skrzat). Decyzją zarządu powołano również sekcję lekkoatletyczną, którą prowadziła Małgorzata Lasota.
Od lipca 2014 r. obowiązki trenera pierwszego zespołu przejął Robert Świątkowski. Kadrę zespołu stanowią: Łukasz Dąbrowski, Piotr Kozański, Jakub Buchholz, Karol Kolmajer, Mateusz Giełażyn, Andrzej Grugiel, Michał Wardach, Dawid Cielepak, Tomasz Zaborowski, Szymon łagoda, Łukasz Bobola, Mateusz Chrzanowski, Łukasz Malich, Piotr Miś, Michał Cieszyński, Adam Krzyżelewski, Krystian Uczniak, Filip Kolmajer, Mateusz Urban, Paweł Górzyński.
Dnia 17 grudnia 2014 roku odbyło się kolejne Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze MGLKS Victoria Koronowo. Podczas zebrania podsumowano występy wszystkich zespołów, zarządowi udzielono absolutorium oraz w wyborach uzupełniających wybrano nowych członków zarządu klubu. Podyktowane to było tym, że z pracą w Zarządzie w ostatnich dniach pożegnali się Joanna Grugiel, Małgorzata Lasota, Jerzy Jasionowicz i Robert Wiśniewski. Nowymi członkami zarządu klubu zostali: Damian Małkowski – skarbnik, Łukasz Bobola – sekretarz, Piotr Falkowski – członek. Z komisją rewizyjną pożegnał się Damian Małkowski, a jako nowego członka wybrano Pawła Górzyńskiego.